HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2349

ŞUBAT 2022 AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

 

 

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ, Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4.552,56 olarak açıkladı.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in düzenli olarak her ay hesapladığı  Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Şubat Ayı verilerini açıkladı.

Yayımlanan rapora göre; temel gıda ürünlerinde KDV'nin %1'e düşürülmesi ayın ikinci yarısına yansıdı. Ayın ilk yarısında yükselmiş olani temel gıda ürünleri yüzünden  gelir bu ayda da geriledi.  Üretici maaliyet fiyatlarındaki yükseliş %150'yi aştı. Markette ve pazarda sepet tutarı arttıkça zorlanan tüketici, almaktan vazgeçip ürünlerin bazılarını bırakmaya başladı. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi enerji giderleri de hane halkı üzerinde büyük bir yük oluşturmaya devam etti. 

TÜRK-İŞ Araştırmasının Şubat 2022 sonucuna göre;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)4.552,56 TL'ye,
  • Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım,eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 15.139,90 TL'ye,
  • Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' ise aylık 5.969,80 TL'ye yükseldi.

 

 

Raporun detaylarına aşağıdaki link'den ulaşabilirsiniz.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki