HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 6348

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI İŞLETME TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİNDE UYUŞMAZLIK KONUSU OLAN MADDELERDE ANLAŞMA SAĞLANDI

Değerli Vakıf çalışanları; 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne bağlı (10 Nolu İşkolunda Faaliyet Gösteren) İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları adına Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile Sendikamız arasındaki uyuşmazlık, taraflar arasında 26 Şubat 2020 tarihinde yapılan toplantı ile sona erdi.

TÜHİS toplantı salonunda gerçekleşen imza törenine; TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Özdağ, Vakıf Hizmetleri Daire Başkanı Semihe Boybek ile Genel Sekreter Metin Güney ve Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul katıldı.

Ayrıca; TÜHİS’i temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Şerefettin Güler, Baş Uzman Recep Bellici, Uzmanlar Ahmet Karaderili, Ahmet Sarıkaya, Fahriye Arıkan ile Sendikamızı temsilen Toplu İş Sözleşmeleri Servis Müdürü Aytuğ Balaman, Toplu İş Sözleşmesi Uzman Yrd. Nergis Saat ile İşyeri Sendika Temsilcilerimiz Burak Yıldırım,  Özcan Gültekin, Deniz Artumlu, Adem Akdağ, Hakkı Güler, Celal Soylar ve Kemal Erdoğan hazır bulundu.

Toplu iş sözleşmemiz 01.07.2019 – 30.06.2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.  

Sendikamız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ve sonrasında 7144 sayılı kanun ile Vakıfların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan işletme toplu iş sözleşmesi kapsamda işyerleri olduğunu, Kanunun genel gerekçesi, madde gerekçesi, madde metni, İşverenin Kamu İşveren Sendikası üyesi olması, 6772 sayılı Kanun gereği ilave tediye ödenmesi vb. pek çok düzenlemenin vakıf çalışanlarının kamu işçisi olduğunun tartışılmaz kanıtı olduğunu ortaya koysa da taraflar mutabakata varamamış ve sürecin bu kadar uzaması sonucu ortaya çıkmıştır. 

Bilinmelidir ki! Bu toplu iş sözleşmesinin tarafı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün üyesi bulunduğu Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasıdır (TÜHİS). Vakıflar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı işyerleridir. Bu tespiti yapan aynı Bakanlığa bağlı Çalışma Genel Müdürlüğüdür. Yetki belgemizde bu durum apaçık bir şekilde yazmaktadır.  

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında çalışanlar Kamu İşçisidir. Gerek 7144 sayılı kanun gerekse de toplu iş sözleşmemiz sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Kamu İşyerleri olduğu, çalışanlarının da iş güvencesi kapsamında kamu işçisi oldukları, nakillerde kıdem tazminatının son çalışılan vakıf tarafından ödenmesi gerektiği ile ilgili yargı kararları tartışmaları ortadan kaldırmıştır. (İLGİLİ YARGI KARARLARI İÇİN TIKLAYINIZ)

Nakiller ile ilgili yaşanan sıkıntılar müzakerelerde sürekli gündeme gelmiş ve Kanundan sonra yapılan uygulamalar nedeniyle açılmış olan davaların tümünün kazanıldığı ifade edilmiştir. Bu yargı kararlarının sayısının artması konusunda sendikamız üyelerine gereken desteği sağlayacak ve artan yargı kararları bu anlamsız ve hiçbir tarafa faydası olmayan mevcut durumu ortadan kaldıracaktır.

Görüşmeler boyunca 6772 sayılı kanuna göre ilave tediye ödeme tarihleri Cumhurbaşkanımızca belirlendiği, toplu iş sözleşmesinin bu duruma göre düzenlenmesi, ilave tediye ödemelerinin Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde ödenmesi gerektiği ifade edilmiş. Bu yazımın en doğru, anlaşılır ve hukuki yazım olduğu ısrarla anlatılmıştır. Konu ile ilgili girişimlerimiz ve mücadelemiz toplu sözleşmenin imzasından sonra da devam edecektir.   

Sendikamızın temel amacı her toplu iş sözleşmesi döneminde yeni kazanımlar ile üyelerimizin hak ve menfaatlerini arttırmaktır. Bu toplu iş sözleşmesinde de yapabileceğinin en iyisini yapmak için yılmadan mücadele eden sendikamız, çok zorlu bir süreç sonunda başarılı bir toplu iş sözleşmesi imzaladı. 

Değerli üyelerimiz bu günlere hangi mücadeleler ve zorluklar ile geldiğimizi hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Toplu iş sözleşmesi masasına taraf olarak oturmak için bile yaklaşık 4,5 yıl mücadele verdik ve hiçbir zaman pes etmedik. Bugün toplamda henüz ikinci yılının içerisinde olduğumuz toplu sözleşmemizi imzaladık. Tüm bu süreç boyunca, güvenini ve desteğini sendikamızdan hiçbir zaman eksik etmeyen siz değerli üyelerimize teşekkür ediyor, sözleşmenin başta vakıflarda çalışan üyelerimize olmak üzere Sendikamıza, İşverene ve çalışma hayatına hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

ÖNEMLİ NOT: 

Toplu iş sözleşmesi ile ilgili detaylı bilgileri şube başkanlarımızdan temin edebilirsiniz. 26 Şubat 2020 saat 24.00’a kadar üyelik işlemlerini gerçekleştirenler toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihinden itibaren sözleşmeden yararlanabileceklerdir.

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki