HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1654

PANKOBİRLİK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ TASLAK TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

Alemdar: “Sendikal örgütlenmenin her geçen gün zorlaştığı böylesi bir dönemde, yüklendiğimiz görevin sorumluluğunun bilincindeyiz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da, bu görevi, tüm sendikal birikim ve deneyimimizle ancak daha da önemlisi, siz değerli arkadaşlarımızın desteği ve çabasıyla başarmak için elimizden geleni ortaya koyacağımıza inanmanızı istiyoruz.”

 

Pankobirlik’de çalışan üyelerimizin katıldığı toplu iş sözleşmesi taslak çalışması Ankara’da gerçekleştirildi.

 

8 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen ve açış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın yaptığı TİS taslak çalışmasına, Genel Sekreter Metin Güney, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul, Toplu İş Sözleşmesi Birim Müdürü Aytuğ Balaman ve Toplu İş Sözleşmesi Uzmanları yer aldı.

 

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar açış konuşmasında şunları söyledi:

“Pankobirlik’in Koop-İş’in tarihinde çok önemli bir yeri var. Bu işyerindeki örgütlülüğümüz 40 seneyi aşıyor. Türkiye Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatifleri yani Pankobirlik ile İlk toplu iş sözleşmesini 1977 yılında imzalanmış. O sırada Pankobirlik’te çalışan 450 üyemiz için önemli parasal ve sosyal haklar sağlanmış. Bu iki güçlü kuruluş arasındaki birliktelik, 40 yılı devirmiş. Günümüz koşullarında, bu çok uzun bir süre. Biz bu birlikteliği halen sürdürmekten gurur duyuyoruz. Pankobirlik gibi ülkemiz tarımı için çok önemli bir kuruluşta örgütlü olmaktan mutluluk duyuyoruz. Koop-İş Sendikası bu yıl 55. Yılına girdi. 21-22 Temmuz günlerinde Ankara’da 19. Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Ülke genelinde 18 Şubemizden katılan delegelerimizin büyük coşkusuyla tarihimize, kültürümüze yaraşır bir genel kurul yaptık. Sizlerin arasından delege olan arkadaşlarımız da bu coşkuya destek verdiler. Yeni dönemde sizlerden aldığımız güçle, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sendikal örgütlenmenin her geçen gün zorlaştığı, Demokrasinin temel kurumlarından olan sendikaların işyerlerine sokulmak istenmediği, İşçi hak ve özgürlüklerinin geriletilmek istendiği böylesi bir dönemde, Yüklendiğimiz görevin sorumluluğunun bilincindeyiz. Bundan önce olduğu gibi, Bundan sonra da, bu görevi, Tüm sendikal birikim ve deneyimimizle Ancak daha da önemlisi, Siz değerli arkadaşlarımızın desteği ve çabasıyla başarmak için Elimizden geleni ortaya koyacağımıza inanmanızı istiyoruz. Yeni dönemde önümüze hedefler koyduk. Bunların başında elbette ki örgütlenme çalışmalarımız geliyor. Çünkü sizler de takdir edesiniz ki, büyük ve güçlü olmak, etkili olmanın anahtarıdır. O nedenle yeni dönemde örgütlenme çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

Geçen dönem, Genel Kurulumuzdan hemen önce, Çok önemli bir iş başardık. Çabalarımız sonucunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında çalışan arkadaşlarımızı sendikamız bünyesine kattık. Onlarla ilgili yasal süreç aleyhimize sonuçlanmıştı. Ancak biz yılmadık, TBMM’den kanun çıkmasını sağladık ve bu işletmede çalışan 9 bin arkadaşımız artık Koop-İş üyesi oldular. Onlar için de toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başladık. Umuyorum başarılı bir sözleşme imzalayacağız. Bizim için örgütlenme kadar önemli olan diğer bir husus da, tüm üyelerimiz için başarılı toplu sözleşmeler imzalamaktır. Bugün de zaten bu nedenle bir aradayız.

Önümüzdeki günlerde sizler adına imzalayacağımız toplu iş sözleşmesinin taslak çalışmasını yapacağız. Bugüne kadar Pankobirlik işvereniyle İlişkilerimiz hep sosyal diyalog içinde gerçekleşti. Önemli sorunlar yaşamadık. Her sözleşmede önemli kazanımlar elde ettik. Daha önce bildiğiniz gibi, net ücret sistemine geçtik ve ücretlerde sabitleme sağladık. Kapsam maddesini genişleterek, daha çok arkadaşımızın sözleşmeden yararlanmasını sağladık. Bu sözleşmede de önemli bir sorunu çözmek için çaba sarf edeceğiz. Ücretler arasında kıdeme dayalı bir ayarlama yapacağız. Böylece bu kuruma yıllarını veren, kıdemli arkadaşlarımızı korumuş olacağız. Bu sorunu sözleşme masasında çözeceğimize inanıyorum. İşimiz çok kolay değil. Hem çalışanları hem de çalışanların temsilcileri olan bizler ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, enflasyondaki artış, birbiri ardına gelen zamlar, hepimizin cebini yakıyor. Hayat her geçen gün pahalanıyor. Bunları hep birlikte yaşıyoruz. Bu koşullarda toplu sözleşme masasına oturmak, inanın kolay değil. Ama her şeye rağmen biz işimizi yapacağız. Sizler adına iyi bir sözleşme yapmak için bütün gücümüzü ortaya koyacağız. İnsan onuruna yaraşır bir yaşamı sürdürmek için mücadele edeceğiz. Buna inanmanızı istiyorum. Önümüzdeki dönemde her zaman olduğu gibi, eğitime de büyük önem vereceğiz. Özellikle bugüne kadar eğitimlerimize hiç katılmamış arkadaşlarımıza öncelik vereceğiz. Yapacağımız eğitimlerde, sendikamızın hedeflerini, planlarını birlikte tartışacağız. Bugün 60 bini aşkın bir üye sayısına ulaşan Koop-İş’i bu büyüklüğüne yaraşır bir sendika haline getirmek için bütün gücümüzle çalışacağız. Sizler de Koop-İş üyesi olmaktan gurur duyacaksınız.

Dileğimiz bu sözleşmeyi sendikamıza ve Pankobirlik’e yaraşır bir biçimde, çalışma barışını bozmadan bitirmektir. Pankobirlik her geçen gün büyüyen dev bir kuruluş. Bizim de örgütlü olmaktan onur duyduğumuz bir kurum. Dileriz başarılı bir dönem geçiririz.”

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın açış konuşmasının ardından taslak çalışması toplantısına geçildi. Toplantıda Genel Sekreter Metin Güney, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul, Toplu İş Sözleşmeleri Servisi Müdürü Aytuğ Balaman, Toplu İş Sözleşmeleri Uzmanı Sezgin Bilgin ve Nergis Saat, çalışanların sorunlarını ve taleplerini dinledi, sorularını yanıtladı. Pankobirlik çalışanları için imzalanacak olan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri için hazırlanacak teklif taslağı hakkında çeşitli illerden gelen çalışanlar ile görüş alışverişinde bulundular.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki