HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 3248

KOOP-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

Sendikamız Başkanlar Kurulu, 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya'da Milli Eğitim Bakanlığı ve Sendikamız tarafından ortaklaşa düzenlenen "İş Hukuku Semineri" nedeniyle Antalya'da toplandı. Yapılan toplantı sonucunda Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisi yayımlandı. Bildiriyi aşağıda ilgilerinize sunuyoruz.

 

KOOP-İŞ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(15-19 Nisan 2019-Antalya)

 

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı ve Sendikamız tarafından ortaklaşa düzenlenen “İş Hukuku Semineri” nedeniyle Antalya’da toplanarak ülkemizin ve çalışma hayatının gündemini değerlendirmiş ve aşağıdaki kararları almıştır.

-Hükümetin açıkladığı yeni ekonomik önlemler paketini değerlendiren Başkanlar Kurulumuz, özellikle pakette yer alan kıdem tazminatı hakkımıza yönelik düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştur. Kıdem tazminatı hakkımızda bir geriye gidişi kabul edilemez bulan Başkanlar Kurulumuz, böyle bir durumda Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in alacağı kararlara uyularak mücadele edileceğini kamuoyuna duyurmaktadır.

-Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daimi işçi kadrosuna alınan ancak günümüz ekonomik koşullarında yüzde 4+4 zamma mahkum edilen kamu işçilerinin durumunu da değerlendirmiş ve bu işçilerin 2019-2020 dönemi kamu kesimi toplu iş sözleşmelerine dahil edilmeleri gerektiğini ısrarla vurgulamıştır.

Başkanlar Kurulumuz ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadroya geçirilen ancak yılda yalnızca 10 ay çalıştırılan işçilerimizin diğer kamu işçileri gibi 12 ay çalışmaları konusunda Sendikamızın yaptığı girişimleri desteklemekte ve bu düzenlemenin bir an önce yapılması konusunda Hükümete çağrı yapmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, bu işçilerle birlikte KİT’lerde kadro alamayan taşeron işçilerinin ve kamudaki geçici işçilerin de kadro almaları konusundaki talebini yinelemiştir.

-Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in aldığı karar gereğince, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bu yıl merkezi olarak Kocaeli/İzmit Milli İrade Meydanı’nda yapılacak kitlesel bir mitingle kutlayacaktır.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün, kavga ve kargaşaya neden olmaksızın barış ve kardeşlik içinde kutlanmasını dileyen Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, TÜRK-İŞ’in öncülüğünde 1 Mayıs’ın Sendikamıza yaraşır olgunlukta ve barış içinde kutlanması için üzerine düşeni yapacaktır.

-Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik krizin etkileri üzerine de değerlendirmelerde bulunan Başkanlar Kurulumuz, krizin ücretliler üzerinde yarattığı etkinin göz önüne alınarak, özellikle yaklaşan kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde kamu işçilerine insan onuruna yaraşır bir ücret zammı verilmesini talep etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz ayrıca, adil bir vergi düzeni ve gelir dağılımı için Hükümetin gerekli yasal değişiklikleri yapması gerektiğini düşünmekte ve bunun için tüm toplum kesimlerinin desteğini beklemektedir.

-Her geçen gün istikrarlı bir şekilde büyüyen ve son istatistiklere göre 63 binin üzerinde üye sayısına ulaşan Sendikamız, bu istikrarlı büyümesini sürdürecek ve işkolunun güçlü sendikalarından biri olmaya devam edecektir.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Yönetim Kurulumuzu, özellikle H&M mağazalarında elde ettiği örgütlenme başarısı nedeniyle kutlamakta, aynı başarının örgütlenme çabasının sürdürüldüğü Inditex grubu başta olmak üzere, mağazacılık ve perakende sektöründeki diğer çalışmalarımızda da elde edileceğine inanmaktadır. Başkanlar Kurulumuz, Hükümetimizden, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için gereken yasal önlemleri almasını talep etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu’nun, örgütlenme ve sendikal eğitim konusunda attığı adımları desteklemektedir. Bu amaçla, 2019 yılında devam eden şube yöneticisi, temsilci ve üyelerimize yönelik eğitimlerinin, Koop-İş’in vizyonunun gelişmesine ve yeni hedeflere yönelmesine vesile olacağını düşünmektedir.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, bir süre sonra başlayacak mübarek Ramazan ayının, İslam alemine, ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini dilemektedir.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki