HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1225

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

Sendikamızın düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerimizin ikincisi, 15 Ekim 2018 günü başladı. Antalya Kemer’de yapılan ikinci grup eğitimlerimize İzmir, Trabzon, Van, Sivas ve Erzurum Şubelerimizden üyelerimizin katılıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitim seminerlerimiz 19 Ekim 2018 günü sona erecek.

Eğitim seminerimizin açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar yaptı.

Genel Başkanımız Alemdar konuşmasında şunları söyledi:

“Bu yıl ağustos ayında, bir avuç Tarım Kredi çalışanı abimizin 1964 yılında büyük fedakarlıklarla, umutla, heyecanla kurduğu Koop-İş Sendikası’nın 55. yılına girdik. Dile kolay, 55 yıllık bir tarihi birikimden, bir gelenekten söz ediyorum. Bunca yıldır verilmiş büyük bir emekten, akıtılmış terden söz ediyorum. Bugün bayrağını onurla taşıdığımız büyük bir ocaktan söz ediyorum. Sözlerime, bu büyük geleneği, bu kutsal ocağı bize armağan eden, bu yüce kuruluşu kuran, yaşatan değerli büyüklerimizi selamlayarak başlamak istiyorum. Onların yaktığı meşaleyi, 55 yıldır söndürmeden bugünlere getirenleri saygıyla selamlıyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Yeni dönemde önümüze hedefler koyduk. Bunların başında elbette ki örgütlenme çalışmalarımız geliyor. Çünkü sizler de takdir edesiniz ki, büyük ve güçlü olmak, etkili olmanın anahtarıdır. Sayısal olarak güçlü olmak, daha çok işyerinde var olmak, sendikal hareket içinde sendikamızın yerini sağlamlaştırmak için vazgeçilmez bir koşuldur. O nedenle yeni dönemde örgütlenme çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle özel sektör örgütlenmesi bizim için çok önemli. Çünkü kamudaki varlığımızın yanında, özel sektörde çalışan yüz binlerce örgütsüz işçi bizi bekliyor. Onları da sendikalı ve toplu sözleşmeli bir sistemin içine almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Biliyorsunuz, ülkemizde mağazalar zincirleri her geçen gün artıyor. Bizim işkolumuzdaki bu işyerlerinde binlerce arkadaşımız çalışıyor. Onları örgütlemek ve onlara insan onuruna yaraşır bir çalışma ve insanca bir ücret sağlamak bizim asli görevimiz. O nedenle, bir süredir H&M mağazalarında örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umuyorum ki, bir süre sonra süreci tamamlayacağız, o arkadaşlarımız için de güzel sözleşmelere imza atacağız. Sizlerden talebim, eğer varsa, yaşadığınız şehirlerdeki H&M mağazalarında çalışan tanıdıklarınıza, akrabalarınıza, hemşerilerinize Koop-İş’i anlatmanızdır.”

Alemdar sözlerine şöyle devam etti:

“Bir arada yaşamanın, hayatı birlikte sürdürmenin bazı gerekleri vardır. Bunların başında, ortak çıkarların korunması ve geliştirilmesi gelir. Bunun için de güçlü bir dayanışmaya ihtiyaç vardır. Dayanışma ve yardımlaşma olmadan, insanlar hayatın içinde güçlü bir biçimde var olamaz. Biz, toplumun çoğunluğunu oluşturan çalışanlar, gece gündüz demeden çalışan, üreten, emeği ve ekmeği için mücadele edenler, ülkemizin hangi bölgesinden olursak olalım, büyük bir bütünün parçalarıyız. Bizim dayanışmaya, birlikte güçlü olmaya ihtiyacımız var. Bunun için de sendikamıza, bizi bir arada tutan, kaderimizi ortaklaştıran bu güçlü yapıya ihtiyacımız var. O nedenle sizleri, bu çatı altında daha fazla birlikteliğe çağırıyorum. Sendikamıza güvenmeye, inanmaya, bu kutsal çatımıza daha fazla omuz vermeye çağırıyorum.”

Alemdar’ın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sayım Yorgun üyelerimize eğitim verdi. Yorgun, çalışma yaşamının güncel kavramları ve sorunları hakkında bilgiler verirken, katılımcıların yönelttiği sorulara da yanıt verdi.

Eğitimin ikinci gününde Türk-İş Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan, “Sosyal Güvenlikte Gelişmeler ve SGK Uygulamalarında İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” konulu eğitim verdi. Ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Özcan Karabulut eğitim verdi.

Seminerin üçüncü gününde Eğitimci ve Yazar Dr. Şaban Kızıldağ, üyelerimize  "Mazeret Yok" isimli sunumunu yaptı.

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki