HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1233

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

Sendikamızın düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerimizin üçüncüsü, 25 Ekim 2018 günü başladı. Antalya Kemer’de yapılan üçüncü grup eğitimlerimize Adana, Tekirdağ, Malatya ve Sakarya Şubelerimizden şube delegeleri katıldı.

Eğitim Seminerimizin ilk gününde İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sayım Yorgun üyelerimize eğitim verdi. Yorgun, çalışma yaşamının güncel kavramları ve sorunları hakkında bilgiler verirken, katılımcıların yönelttiği sorulara da yanıt verdi.

Seminerimizin ikinci gününde açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar yaptı. Genel Başkanımız Alemdar konuşmasında şunları söyledi:

“Bu yıl Ağustos ayında, Bir avuç Tarım Kredi çalışanı abimizin 1964 yılında büyük fedakarlıklarla, umutla, heyecanla kurduğu Koop-İş Sendikası’nın 55. yılına girdik. 55. yılımızın verdiği mutluluk ve heyecanın yanı sıra, 21-22 Temmuz günlerinde bir büyük heyecan daha yaşadık. Ankara’da ülke genelinde 18 Şubemizden katılan delegelerimizin büyük coşkusuyla tarihimize, kültürümüze, geleneğimize yaraşır bir genel kurul yaptık. 19. Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Sizlerin arasından seçilerek Genel Kurulumuza katılan arkadaşlarımız da bu coşkuya destek verdiler. Onlara ve sizlere, bize inandığınız, güvendiğiniz için, çalışmalarımızı, çabamızı, gayretimizi desteklediğiniz için, bizleri yeniden bağrınıza bastığınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Omuzlarımıza yüklenen bu sorumluluğu yerine getirmek ve bu güvene layık olmak için elimizden gelen her türlü çabayı ortaya koyacağız. Yeni dönemde sizlerden aldığımız güçle, çalışmalarımıza aynı hızla devam edeceğiz.

En önemli görevlerimizden biri tüm üyelerimiz için başarılı toplu sözleşmeler imzalamaktır. Çok şükür ki, bugüne kadar yüzümüzü ağartan sözleşmelere imza attık. Üyelerimizin memnun kaldıkları, sendikal alanda örnek gösterilen sözleşmeler imzaladık.

Şimdi yine bir sözleşme döneminin başlangıcındayız. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, kamuda örgütlü olduğumuz işyerlerinde, Trakyabirlik ve Pankobirlik’te yeni dönem toplu iş sözleşmelerimiz için masadayız. İşimiz çok kolay değil. Sizler gibi bizler de ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, ülke kaynaklarında ortaya çıkan darboğaz, enflasyondaki inanılmaz artış, birbiri ardına gelen zamlar... Hepimizin cebini yakıyor. Bu koşullarda toplu sözleşme masasına oturmak kolay değil. Ama her şeye rağmen biz işimizi yapacağız. Temsil ettiğimiz üyelerimiz adına iyi bir sözleşme yapmak için bütün gücümüzü ortaya koyacağız.

Ben bütün konuşmalarımda, ülkemizi yönetenlerle ya da işveren örgütlerimizin yöneticileriyle yaptığım her görüşmede bir konuyu dile getiriyorum. Eğer ekonomide bir canlanma sağlanmak isteniyorsa, özellikle iç piyasada bir hareketlilik olması isteniyorsa, işçi, memur ücretlerine, emekli aylıklarına daha fazla artışlar verilmesini savunuyorum. Onlara daha fazla verilmeli ki, daha çok tüketsinler ve rahat harcasınlar, Böylece ticaret artsın, ekonomi canlansın, ülkemiz kazansın... Ekonomiyi canlandırmak, üretimi artırmak için, işverenlere sağlanan ayrıcalıklar, emeği ile geçinenlere de sağlansın. Aynı hassasiyet, onlara da gösterilsin. Aksi takdirde, tüketim olmadıkça, üretimin artması da bir işe yaramayacaktır. İşte bu nedenle bu toplu sözleşmeler bizim için önemlidir.

Unutmayın ki, Koop-İş Sendikası’nın temel amacı, üyelerinin ekonomik, sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmektir. Temsil ettiği üyelerinin milli gelirden adil bir şekilde pay almasıdır. Çalışanları için adaletli bir vergi düzeninin kurulması için çaba göstermektir. Başta kıdem tazminatı hakkımız olmak üzere, sahip olduğumuz hak ve özgürlükleri Korumak ve geliştirmektir.”

Alemdar’ın konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan, “Sosyal Güvenlikte Gelişmeler ve SGK Uygulamalarında İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” konulu eğitim verdi. Ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Özcan Karabulut “İş Sağlığı ve Güvenliği” sunumunu yaptı.

 

Seminerin üçüncü gününde Eğitimci ve Yazar Dr. Şaban Kızıldağ, üyelerimize  "Mazeret Yok" isimli sunumunu yaptı.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki