HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1217

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Başladı

Ankara 1 ve 2, Bursa, Kayseri ve Konya Şubelerimizden üyelerimizin katıldığı İş Sağlığı ve Güvenliği eğitim seminerlerimizin ilki 11 Ekim 2018 günü Antalya’da başladı.

Tüm Şubelerimizden toplam 800 üyemizin katılmasını planladığımız eğitim seminerimizin açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar yaptı.

Genel Başkanımız Alemdar konuşmasında şunları söyledi:

“Kurumları kurmak kadar, onları yaşatmak, ardında bir miras ve onurlu bir tarih bırakmak hepimiz için çok önemlidir. Kurumları asıl olarak yaşatan, kültür ve geleneğini oluşturan, kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan işte bu tarihi mirastır. Biz, işte böylesine bir mirasın sahipleriyiz. Büyük ve güçlü Koop-İş ailesiyiz. Bizi biz yapan, günü geldiğinde emek için, ekmek için verilen büyük bir mücadelenin neferleri yapan, bu kutsal çatıdır. Bizi, bize inanan, güvenen çoluk çocuğunun rızkını emanet eden emekçilerin alın terlerinin bekçisi yapan bu büyük emek ocağıdır, yani Koop-iş’tir.

Sendikal örgütlenmenin her geçen gün zorlaştığı, demokrasinin temel kurumlarından olan sendikaların işyerlerine sokulmak istenmediği, işçi hak ve özgürlüklerinin geriletilmek istendiği böylesi bir dönemde, Koop-İş olarak yüklendiğimiz görevin sorumluluğunun bilincindeyiz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da, bu görevi, tüm sendikal birikim ve deneyimimizle ancak daha da önemlisi, siz değerli arkadaşlarımızın desteği ve çabasıyla başarmak için her şeyi yapacağımıza inanmanızı istiyoruz.

Geçen dönem, genel kurulumuzdan hemen önce, çok önemli bir iş başardık. Uzun süren çabalarımız sonucunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında çalışan arkadaşlarımızı sendikamız bünyesine kattık. Onlarla ilgili yasal süreç aleyhimize sonuçlanmıştı. Tüm yollar tükenmişti. Ancak biz yılmadık, bugüne kadar kimsenin yapamadığını yaptık, Yargıtay’ın aleyhimize verdiği karara rağmen TBMM’den bu konuda bir kanun çıkmasını sağladık ve bu işletmede çalışan 9 bin arkadaşımız Koop-İş’in üyesi oldular. Bu büyük ve güçlü aileye katıldılar. İnanın arkadaşlar, bu büyük bir başarıydı. Şimdi onlar için de iyi bir toplu iş sözleşmesi imzalamak için görüşmelerine başladık. Umuyorum başarılı bir sözleşme imzalayacağız. Onlar da bu sayede, bu büyük mücadelenin parçası oldukları için, Koop-İş üyesi oldukları için gurur duyacaklar.

Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, ülke kaynaklarında ortaya çıkan darboğaz, enflasyondaki inanılmaz artış, birbiri ardına gelen zamlar, hepimizin cebini yakıyor. Hayat her geçen gün pahalanıyor. Özellikle temel tüketim maddelerindeki, mutfak harcamalarındaki artışlar hepimizi zorluyor. Bunları hep birlikte yaşıyoruz. Bu koşullarda toplu sözleşme masasına oturmak, kolay değil. Ama her şeye rağmen biz işimizi yapacağız. Temsil ettiğimiz üyelerimiz adına iyi bir sözleşme yapmak için bütün gücümüzü ortaya koyacağız. İnsan onuruna yaraşır bir yaşamı sürdürmek için sizlerin de desteğiyle ve bize verdiğiniz güçle mücadele edeceğiz.

Biliyorsunuz sendikamızın en önemli çalışmalarından biri eğitimlerimizdir. Çünkü biz, sendikamıza yalnızca üyelik bağıyla bağlı üyeler istemiyoruz. Eğitim çalışmalarımız aracılığıyla bir araya geldiğimiz, elini sıktığımız, gözlerinin içine baktığımız, ailemizin parçası olan üyeler istiyoruz. Aslında tüm üyelerimizle daha sık bir araya gelmek, eğitimlerimizi illere yayarak gerçekleştirmek istiyoruz. Ancak bildiğiniz gibi işkolumuz çok dağınık. Ülkemizin en ücra köşelerinde üyelerimiz var. İşyerlerinde toplu olarak bulunan üye sayımız çok az. O nedenle her yıl yalnızca birkaç kez eğitim yapabiliyoruz. Bu dönemde bugüne kadar eğitimlerimize hiç katılmamış arkadaşlarımıza öncelik vereceğiz. Peş peşe yapacağımız bu dört eğitime katılan 800 arkadaşımızın, yüzde 80’inden fazlasının ilk kez katıldığını görmekten mutluluk duyuyorum. Bu konuda kararlıyız, hedefimiz, herkesin, her bir üyemizin eğitimlere gelmesidir. Böylece tanışacağız, konuşacağız, sendikamızın hedeflerini, planlarını birlikte tartışacağız. Bugün 60 bini aşkın bir üye sayısına ulaşan Koop-İş’i bu büyüklüğüne yaraşır bir sendika haline getirmek için hep birlikte, bütün gücümüzle çalışacağız.”

Alemdar’ın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sayım Yorgun üyelerimize  eğitim verdi. Yorgun , çalışma yaşamının güncel kavramları ve sorunları hakkında bilgiler verirken, katılımcıların yönelttiği sorulara da yanıt verdi.

Eğitimin ikinci gününde Türk-İş Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan, “Sosyal Güvenlikte Gelişmeler ve SGK Uygulamalarında İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” konulu eğitim verdi. Ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Özcan Karabulut eğitim verdi.

Seminerin üçüncü gününde Eğitimci ve Yazar Dr. Şaban Kızıldağ, üyelerimize  "Mazeret Yok" isimli sunumunu yaptı.

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki