HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1739

BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

Sendikamız Başkanlar Kurulu 12 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da toplandı. Yapılan toplantı sonucunda Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisi yayımlandı. Bildiriyi aşağıda ilgilerinize sunuyoruz:

 

KOOP-İŞ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(12 Temmuz 2019-Ankara)

 

 

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Sendikamızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları toplu iş sözleşmesi taslak çalışması nedeniyle Ankara’da düzenlediği etkinlik vesilesiyle toplanarak ülkemizin ve çalışma hayatının gündemini değerlendirmiş, Sendikamızın çalışmalarını gözden geçirmiş ve aşağıdaki kararları almıştır.

 

Toplantımızın, ülkemizde gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimi olan 15 Temmuz’un üçüncü yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle, Başkanlar Kurulumuz, bu alçakça girişimi bir kez daha lanetlemekte, ülkesi için canlarını veren şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anmaktadır.

 

Başkanlar Kurulumuz, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in Hükümetle yürüttüğü Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinin, Hükümetin verdiği kabul ve müzakere edilemez teklif nedeniyle tıkanmasını üzüntüyle karşılamaktadır. Ülkemizde hayat pahalılığının her geçen gün arttığı, elektrikten doğalgaza, benzinden çaya, şekere kadar iğneden ipliğe her mal ve hizmetin zamlandığı bir dönemde, kamu işçilerine reva görülen bu ücret artışı ülkemizin ve ekonominin gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Başkanlar Kurulumuz bu süreçte, Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu’nun ve Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in alacağı her türlü karara uyacağını kamuoyu ile paylaşmaktadır.

 

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, her dönemde dile getirdiği gibi, ülkemizde ekonomik krizden çıkışın çalışanların ücretlerinde yapılacak bir tasarrufla mümkün olmadığını düşünmekte, tam tersine işçilere, memurlara, emeklilere daha fazla artışlar vererek tüketimin artmasının ve iç piyasanın canlanmasının önünün açılması gerektiğini vurgulamaktadır.

 

Başkanlar Kurulumuz ayrıca, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda daimi işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin, Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen yüzde 4+4 ücret artışına mahkum edilmelerini de kabul edilemez bulmakta, bu işçilerin de kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinden mutlaka yararlanmalarını talep etmektedir.

 

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yılda 10 ay çalıştırılan işçilerin ve kamuda çalıştırılan diğer geçici işçilerin, yılda 12 ay çalıştırılmalarının ülkemizin ve üyelerimizin menfaatine olduğunu düşünmekte, bu düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini talep etmektedir.

 

Sendikal mücadelenin temelinin örgütlenme olduğunun bilincinde olan Başkanlar Kurulumuz, Sendikamızın özel sektörde gerçekleştirdiği başarılı örgütlenme çalışmalarının devam etmesi gerektiğini düşünmektedir. Dünyaca ünlü H&M mağazalarında gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk kez bir giyim mağazası zincirinde yapılan başarılı örgütlenme nedeniyle Yönetim Kurulumuzu bir kez daha kutlayan Başkanlar Kurulumuz, H&M mağazalarında çalışan üyelerimiz adına yürütülen toplu iş sözleşmesinin bazı maddelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine arabulucu aşamasına geçilmesini kaygıyla izlemektedir. Başkanlar Kurulumuz, bu toplu iş sözleşmesinin masada anlaşarak sonuçlanmasını dilemekte ancak bunun sağlanamaması halinde Sendikamızın yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanacağından kuşku duymadığını kamuoyu ile paylaşmaktadır.

 

Başkanlar Kurulumuz, sendikamızın özel sektör örgütlenmesine verdiği büyük önem nedeniyle, özellikle İstanbul’daki özel sektör işyerlerinin bağlı olacağı İstanbul 2 Nolu Şubemizin kuruluşunu memnuniyetle karşılamakta, Koop-İş ailesine yeni katılan bu şubemize çalışmalarında başarılar dilemektedir. 

 

Başkanlar Kurulumuz, mahkeme süreci devam eden Vakıf Pazarlama işyerinde, Sendikamızın yürüttüğü yasal mücadeleyi sonuna kadar desteklemekte, bu işyerindeki üyelerimizin sendikal hak ve özgürlükleri konusunda engeller çıkaran Vakıf Pazarlama işverenini uyarmaktadır.

 

Başkanlar Kurulumuz, Sendikamızın üyeleriyle bütünleşmek, işçi hak ve özgürlükleri ve sendikamızın çalışmalarıyla ilgili olarak bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenlenen eğitim çalışmalarının bundan böyle de etkili bir biçimde devam edeceğinden mutluluk duymaktadır.

 

 

KOOP-İŞ SENDİKASI BASIN BÜROSU

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki