HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1928

Sendikamız 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, Büyük Anadolu Otel Downtown’da gerçekleştirdiği bir etkinlikle kutladı. Çeşitli işyerlerinden yüzlerce kadın üyemizin katıldığı etkinlikte TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ile İşyeri Sendika Temsilcilerimizden Eda Gül Yurtseven birer konuşma yaparak üyelerimize seslendi.

KADINLAR İÇİN MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar yaptığı açılış konuşmasına, ülkenin dört bir yanından gelerek etkinliğe katılan kadın üyelerimiz başta olmak üzere tüm katılımcıları selamlayarak başladı. 8 Mart’ın, bundan 162 yıl önce, insan onuruna yaraşır çalışma koşulları, eşit işe eşit ücret hakkı, adil çalışma süreleri için mücadele verirken yaşamını yitiren New York’lu kadın işçiler anısına kabul edildiğini kaydeden Alemdar şunları kaydetti:
“Ülkemizde kadın çalışanların önemli sorunları var. Yıllardır atılan birçok adıma, yapılan yasal düzenlemeye rağmen kadınlar, çalışma yaşamında hala önemli sorunlarla uğraşıyorlar. Günlük yaşam koşullarından eğitim sistemine, istihdamdan sosyal güvenlik ve sağlık haklarına, analığın korunmasından eşit ücret düzeyine kadar birçok sorunla baş etmeye çalışıyorlar. Arkasında örgütlü gücü, sendikası bulunmayan, korumasız, güvencesiz kadınlar da bu anlamlı günde daha çok konuşulmayı hak ediyorlar. Kadınlara uygulanan şiddet, cinsiyete dayalı istismar ve kadın cinayetleri bir türlü önlenemiyor. Binlerce kadın şiddete, yüz binlerce kadın cinsel istismara uğruyor, oyuncak bebekle oynaması gereken küçücük kızlar zorla evlendiriliyor. İşte bu nedenle biz bugün burada, kadın emekçilerin sorunları kadar, bu olumsuz koşullara mahkum edilen kadınlarımızı da konuşmalıyız, onlar için sonuna kadar mücadele etmek zorundayız. Çünkü bizim için kadın-erkek eşitliği demek, ilerleme, çağdaşlık ve uygarlık demektir, karanlıktan aydınlığa geçmek demektir.”

HER GEÇEN GÜN KADIN ÜYELERİMİZ ARTIYOR

Sendikamızın gün geçtikçe daha çok büyüdüğünü belirten Alemdar, son olarak 3100 işçinin çalıştığı H&M Mağazalarında tamamlanan örgütlenmeye değinerek, bu işyerinden de yüzlerce kadın üyenin sendikamız bünyesine katıldığını söyledi. “Her geçen gün kadın üyelerimiz de artıyor. 63 bine yakın üyemizin neredeyse üçte biri kadınlardan oluşuyor. Bu üyelerimiz için pozitif ayrımcılık gerektiren hamleleri bir an önce yapmaya kararlıyız” diyen Alemdar, son genel kurulumuzda bu amaçla bir tüzük değişikliği yapıldığını, bu değişiklikle toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının ve cinsiyet temelli ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

KADIN-ERKEK DEĞİL, ÖNCE İNSANIZ DİYENLERİZ

Sendikamızın Kadın Komisyonlarının aktif hale getirileceğini, bundan sonraki 8 Martlar başta olmak üzere çeşitli proje ve çalışmaların bu komisyonlar aracılığıyla hayata geçirileceğini kaydeden Alemdar, “Koop-İş’in farkını ve gücünü herkese bir kez daha göstereceğiz. Kadın üyelerimizle birlikte daha güçlü olacağız. Sizlerle büyüyeceğiz, sizlerle başaracağız” dedi. Alemdar, “Bir işyerinde Koop-İş varsa, o işyerinde kadın ile erkek arasında eşitsizlik olmaz. Ücretlerinde, izinlerinde farklılık olmaz. Sosyal haklarda eşitsizlik olmaz. Eğer hayatı birlikte kazanıyor, birlikte yaşıyorsak, işyerlerinde aynı işi yapıyor, birlikte üretiyorsak, birlikte üzülüyor, birlikte seviniyorsak o zaman biz biriz, biz eşitiz. Biz kadın-erkek değil, önce insanız diyenleriz. O nedenle hepimiz adına gururla söylüyorum: Kadınıyla, erkeğiyle, iyi ki Koop-İş’liyiz, iyi ki bu büyük ve güçlü ailenin üyeleriyiz” şeklinde konuştu.

Alemdar, etkinliğe katılan tüm kadın üyelerimize teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Alemdar’dan sonra TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder birer konuşma yaparak kadın üyelerimize seslendi. “Eşitlik kavramı ile kadın erkek arasında yasalar önünde büyük ölçüde eşitlik sağlamışken, uygulamada kadının mağduriyeti halen giderilememiş ve adalet sağlanamamıştır. Küresel ekonominin dayattığı işsizlik ile güvencesiz çalışma koşullarından en çok kadınlar etkilenmekte ve ekonomik krizlerin aile hayatına yansıyan yıkıcı etkileri de en çok kadınları mağdur etmektedir.” diyen Atalay, “TÜRK-İŞ ve üye sendikalar her koşulda, her zaman ve her yerde onurlu yaşamaları ve yücelmeleri için kadınlarımızın yanında olacak ve mücadele verecektir.” şeklinde konuştu. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise Türkiye’deki kadın çalışanların sorunlarına değindi. Önder, böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için Sendikamız yönetimine teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Sosyal Hizmetler Uzmanı Şükran Özdoğan “Kişisel Gelişim ve Örgütsel İletişim” konusunda, Dr. Zeliha Çiğdem Güler ise “Kadın Sağlığı” konusunda birer sunum yaptılar.

Koop-İş Sendikası olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Koop-İş Sendikası
Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki