HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1990

1 MAYIS KOCAELİ'DE COŞKUYLA KUTLANDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar tarafından Kocaeli'de coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda, kadınlar üyelerimizin en önde yürüdüğü kalabalık bir kortejle Sendikamız da yer aldı. 1 Mayıs 2019'a "Kıdemime dokunma!", "Krizin bedelini ödemem!", "Vergide adalet sağlansın!", "Taşeronda ayrımcılık yapılmasın!", "Emeklilikte yaşa takılmak istemiyorum!" sloganları damgasını vurdu.

1 Mayıs mitingi, sabah saatlerinde işçi ve emekçilerin Kocaeli Doğu Kışla Gençlik Parkı'ında toplanması ile başladı. İşçi ve emekçiler, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve sendikalarının öncülüğünde, Milli İrade Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca coşkulu sloganlar atan işçi ve emekçiler, Milli İrade Meydanı'nı hınca hınç doldurdu.

KADINLAR KORTEJİMİZDE EN ÖNDEYDİ

Çevre illerden Kocaeli'ne gelen ve Doğu Kışla Gençlik Parkı'nda toplanan Koop-İş üyeleri, kalabalık bir kortej oluşturarak Mitingin yapılacağı Milli İrade Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.  Kortejimiz Ankara 1 Nolu, Ankara 2 Nolu, İstanbul, Bursa ve Sakarya şubelerine bağlı üyelerimizden oluştu. Yürüyüş kortejimizin en önünde ise kadın üyelerimiz yer aldı. Yürüyüş boyunca coşkusunu bir an olsun kaybetmeyen Koop-İş'liler, miting alanına coşkulu sloganları ve alkışlarıyla girdi.

Yürüyüşte kortejimiz, Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterimiz Murat Türkekul öncülüğünde yürürken, Sendikamız Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Yücel Yıldırım, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Abdürrahim Pir, İstanbul Şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu, Sakarya Şube Başkanı Şevket Ulusinan, Bursa Şube Başkanı Levent Arslan da kortejimizde yer aldı.

ALEMDAR: TALEPLERİMİZİ DUYURMAK İÇİN BURADAYIZ

 

1 Mayıs Mitingi, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Mitinge katılan işçi ve emekçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Alemdar, "TÜRK-İŞ olarak bu yılki 1 Mayıs'ı kitlesel bir biçimde, bu büyük emek kentinde, Kocaeli'de kutluyoruz. Ancak Türkiye'nin her köşesinde TÜRK-İŞ'in ve diğer emek örgütlerinin öncülüğünde milyonlarca emekçi, işlerinin başında ya da meydanlarda, birlik, beraberlik ve coşku içinde 1 Mayıs'ı kutluyor. Onlara selam olsun; hakları için, özgürlükleri için alanları dolduran tüm dostlarımıza selam olsun" dedi. İşçi ve emekçilerin taleplerini haykırmak, sorunlarını dile getirmek ve seslerini daha güçlü bir şekilde duyurmak için toplandıklarını vurgulayan Alemdar, "Bu yıl 1 Mayıs'ın ana teması, kıdem tazminatı hakkımıza yönelik çalışmalara tepkimizi ortaya koymaktır. Kadroya geçmelerine rağmen sefalet ücretine mahkum edilen taşeron işçilerdir. Kadro alamayan KİT'lerdeki taşeron işçilerdir. Yıllardır kadro bekleyen geçici işçilerdir. Emeklilikte yaşa takılanlardır" şeklinde konuştu.

"HAKLI DAVAMIZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

İşçi ve emekçilerin insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve insan onuruna yaraşır bir yaşam talep ettiğini kaydeden Alemdar, "Bu yıl 1 Mayıs'ta, vergide yaşanan adaletsizlikleri dile getirmek, adil bir vergi düzeni talep etmek, hak için, adalet için alanlardayız. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için buradayız. İş kazalarına dur demek için alanlardayız. Yaşanan ekonomik krizin bedelinin bize ödetilmek istenmesine hayır demek için buradayız. Ülkemizde eksiksiz bir demokrasi için, terörün ve şiddetin olmadığı, barış içinde huzurla yaşadığımız bir Türkiye için buradayız. Bu haklarımızı alana kadar da alanlarda olacağız, haklı davamız için mücadele edeceğiz!" dedi.

ATALAY: “AVM ÇALIŞANLARI ADETA YERÜSTÜ MADEN İŞÇİSİ”

Alemdar’ın mitingi başlatmasından sonra kürsüye ilk olarak TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Parlak ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da birer konuşma yaparak, kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını sonuna kadar koruyacaklarını vurguladılar.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, konuşmasında ayrıca işçi sağlığı ve güvenliği, özelleştirme politikalarının ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar, KİT’lerdeki taşeron ve geçici işçilerinin sorunları başta olmak üzere işçi ve emekçilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, ilgili merciilerden çözüm bulunmasını istedi. AVM çalışanlarının durumuna da dikkat çeken Atalay, AVM’lerde yüz binin üzerinde işçinin çalıştığını, bu işçilerin büyük sorunları olduğuna dikkat çekerek, “Bu arkadaşlarımız sabah 8’de AVM’ye girip gece 10’da AVM’den çıkıyor. Bu arkadaşlarımız adeta modern köle, adeta yerüstü maden işçisi. Bu arkadaşlarımızın sorunlarına bir an önce çözüm bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki